Znojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v rámci České republiky, ale také střední Evropy. Jedná se o jedinečný systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra.
Jezuitská kolej ve Znojmě je významná kulturní památka, kterou nechal počátkem 17. století přestavět hrabě Althan ze tří starších gotických měšťanských domů a daroval ji jezuitům, kteří zde měli až do zrušení řádu r. 1773 sídlo své koleje.
Historie ledování úzce souvisí s dějinami pivovarnictví. Pivovary nezbytně potřebovaly zdroje přírodního ledu, kterým chladily pivo na spilkách i ve sklepích.
Součástí Lednicko-valtického areálu je klasicistní krytá kolonáda na půlkruhovém půdorysu se sloupořadím a 10 alegorickými sochami věd a múz zvaná Chrám Tří Grácíí.
Lichtenštejnský statek Nový dvůr u Lednice je empírová stavba zbudována v letech 1809–1810 podle projektu Josefa Hardtmutha.
Apollonův chrám je jednou ze salet (drobných staveb) Lednicko-valtického areálu a byl vybudován v letech 1817–1819 vídeňským architektem Josefem Kornhäuselem v empírovém slohu. Je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Minaret nebo také Turecká věž byl zbudován Aloisem Josefem I. podle plánů architekta Josefa Hardtmutha na přelomu 18. a 19. století. Jedná se o výjimečnou stavbu tohoto charakteru v Evropě a se svými téměř 60 metry a 302 schody patří na kontinentě mezi nejvyšší.
V Plzni za budovou Národopisného muzea v Křižíkových sadech stojí pomník s pamětní deskou a bustou Františka Křižíka.
Budova masných krámů byla postavena v roce 1392 v gotickém slohu sloužila původnímu účelu až do poloviny 20. století. Nyní zde sídlí výstavní prostory Západočeské galerie v Plzni.