Čertovo břemeno je výrazný, přes 1 km dlouhý úzký skalní hřbet na úbočí vrchu Kožich ve výšce 534 m n. m. Hřbet je tvořen rozpukanými skalami a sutí, najdete zde i převisy a osamělý viklan.
Javoříčské jeskyně jsou několik kilometrů dlouhý podzemní systém s mohutnými dómy, propastmi a chodbami jež zdobí mimořádně bohatá krápníková výzdoba mnoha forem a barev.
Kateřinská jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras kousek od města Blansko a její vchod se leží v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn.
Vrásový soubor u Klokočůvku je přírodní památka vyhlášena roku 1998 rozprostírající se na ploše o výměře 1,24 ha v nadmořské výšce 338–375 m n.m.
Raabova štola se nachází v Krajině břidlice v obci Zálužné, místní části města Vítkova a skrývá se na svahu údolí potoka Horníku na trase naučné stezky nazvané Dědictví břidlice.
Nápadná skaliska Obří skály jsou rozsáhlým skalním útvarem, jež leží přibližně 7 km jihozápadně od města Jeseník a jsou vedlejším vrcholem Šeráku (1351 m n.m.), tyčící se nad Vražedným potokem a leží na okraji NPR Šerák – Keprník.
Nedaleko města Kunštátu, na okraji obce Rudka, v nitru kopce zvaného Milenka se nachází unikátní dílo inspirované českou historií - uměle vytvořená jeskyně Blanických rytířů.
Přírodní památka Rázovské tufity se rozkládá v blízkosti obce Razová v rozsáhlém opuštěném lomu nedaleko vodní nádrže Slezská Harta o výměře 1,06 ha.
Uprostřed odtěženého čedičového lomu vystupuje ze země lávový suk, jako pozůstatek sopečné činnosti. Červená hora (749 m.n.m) byla totiž přibližně před 2 miliony let aktivním stratovulkánem.