První písemná zmínka o kostelu ve Ptení pochází z 15. století. Tento v jádru gotický jednolodní kostel, byl počátkem 18. století rozšířen a následně barokně přestavěn a také upravován v 19. století.
Znojemská hradní rotunda, prohlášená v roce 1962 národní kulturní památkou, patří k nejstarším a nejzajímavějším architektonickým památkám v České republice.
Kostel svatého Cyrila a Metoděje se nachází v obci Řenče, jihozápadně od Plzně a byl postaven mezi lety 1869–1878 v pseudorománském slohu. Jedná se o nejvýznamnější stavbu v obci, která byla prohlášena kulturní památkou.
Filiální kostel svaté Markéty v obci Přítluky v okrese Břeclav náleží římskokatolické farnosti Rakvice a je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Nejstarší architektonickou památkou v Novém Městě na Moravě je kostel svaté Kunhuty nacházející se na Vratislavově náměstí. Tento farní kostel patří zdejší farnosti, která v současné době patří do žďárského děkanátu brněnské diecéze a je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Kostel svatého Filipa a Jakuba v Hraběšicích byl vystavěn mezi lety 1818–1825. U kostela se nachází památkově chráněná barokní rustikální plastika sv. Jana Nepomuckého z druhé poloviny 18. století.
Kaple sv. Vavřince v Nejdku u Lednice byla vystavěna roku 1746 a o 90 let později byla po požáru přestavěna.
Kostel sv. Filipa a Jakuba z roku 1755 byl vybudován na místě staršího dřevěného kostelíka. Tato jednolodní barokní stavba má půlkruhový závěr, hranolovou věž nad západním průčelím a čtyřhrannou sakristií od jihu.
Jednolodní raně gotický kostel sv. Petra a Pavla byl postaven přibližně ve 2. polovině 13. století. Z původního gotického kostela bylo dochováno obvodové zdivo lodi a pravděpodobně i věž nebo alespoň její základ. Roku 1684 proběhla raně barokní přestavba.