Poutní místo Panna Marie ve Skále (Mariastein) ve Spálově
Poutní místo Panna Marie ve Skále (Mariastein) leží v nádherném, hlubokém a lesními stráněmi obklopeném údolí, v severní části území městyse Spálova, v těsné blízkosti protékající řeky Odry, která zde tvoří starou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem.
O původu poutního místa je dochováno několik legend: v době 30tileté války se zde strhla střetla vojska švédské a císařské. Několik raněných císařských vojáků se ukrylo v blízké jeskyni, kde všichni až na jednoho svým zraněním podlehli. Poslední voják byl, zázračně uzdraven a zachráněn před smrtí raněný a vysílený, a to na přímluvu Panny Marie, jež se mu zjevila po vroucích modlitbách.
Mlynář ze spálovského mlýna údajně pořídil do jeskyně obraz Panny Marie, ke kterému přicházelo stále více poutníků prosit o pomoc v nemocech a útrapách. Obraz byl uctíván jako zázračný. Později byl přemístěn do farního kostela sv. Jakuba ve Spálově a dle legendy třikrát znovu vrácen do jeskyně. To bylo považováno jako znamení k jeho uchování.
Spálovští od těch dob konají každým rokem pouť (její existence je poprvé zaznamenán v ohláškové knize spálovské farnosti z roku 1851) ke skále Panny Marie.
Původní obraz byl nahrazen kamennou sochou P. Marie, zhotovenou koncem 80. let 19. století v Gurawě v Haliči (v dnešním Polsku).
Kamenná nádoba, do které proudí pramenitá voda je podle pamětníků původní křtitelnice ze spálovského kostela.
Návštěvníci si zde mohou do vlastních nádob napustit křišťálově čistou pramenitou vodu.
Každého 8. září se na tomto poutním místě koná pouť.