Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze
- Nadmořská výška: 242 m n.m.
- https://ludmilavinohrady.cz
Kostel svaté Ludmily na pražském náměstí Míru tvoří výraznou dominantu Vinohrad a jeho výstavba proběhla v letech 1888-1893 podle návrhu jednoho z předních architektů 19. století Josefa Mockera (1835–1899).
Každého návštěvníka před vstupem do kostela jistě ohromí dvě věže vysoké 60 m, jež jsou zakončeny vysokými osmibokými jehlancovými střechami. Každá z věží nese dva zvony a má v průčelí vysoký trojúhelníkový štít osazený hodinami.
Vynikajícím umělcům a řemeslníkům tehdejší doby byl svěřen návrh výzdoby i její praktické provedení. Právem je chrám svaté Ludmily na pražských Vinohradech považován za skvělý příklad novogotického slohu evropské architektury.
Barevná okna s postavami světců tvoří významnou část výzdoby. Obdivuhodná jsou především velká okna v příčné lodi zobrazující mučednickou smrt sv. Václava a sv. Ludmily. Při náletech za 2. světové války byla některá okna zničena a po válce nahrazena okny novými.
Kostel se také pyšní varhanami postavenými v závěru 19. století (pět let po dostavbě kostela) ve stylu romantismu jejichž autor byl Emanuel Štěpán Petr (1853–1930). Varhany jsou v kostele umístěny na hlavním kůru v bohatě vyřezávané dubové skříni v novogotickém stylu a perfektně korespondují s ostatním interiérem. V letech 2013-2018 proběhla díky veřejné sbírce a sponzorskému daru jejich rekonstrukce (po tuto dobu nebyly používány).
Z rukou pražského arcibiskupa Františka kardinála Schönborna byl kostel slavnostně vysvěcen 8. října 1893 a následně sem byly přeneseny ostatky sv. Ludmily a sv. Václava.
Zatímco architektura a výzdoba chrámu svaté Ludmily patří především do časů 19. století, je zde možno nalézt sakrální zařízení z 18., ale i 20. století.
Na prostranství náměstí Míru před kostelem se pravidelně konají vánoční a velikonoční trhy, koncerty a další veřejné akce a od roku 2013 je na kostel každoročně v rámci festivalu Signal promítán videomapping.