Skanzen Strážnice - Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy
Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici se nachází v přírodě a je ukázkou lidového stavitelství jednotlivých oblastí Slovácka. Je rozdělen na areály moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, vodních staveb, vinohradnických staveb a lučního hospodářství, které jsou zpřístupněny návštěvníkům již od roku 1981.
Ve skanzenu je umístěno celkem 64 objektů, které jsou umístěny do uměleho terénu vytvořeného tak, aby odpovídal původnímu prostředí.
Expozice seznamují návštěvníky se způsobem života a bydlení lidu v horských oblastech Slovácka a v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření založena na pěstování vinné révy. Vinohradnické stavby a jejich vybavení jsou doplněny vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost. Tato expozice je jediná svého druhu na území České republiky.
Řemeslná výroba je zastoupena tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku a kovárnou z Lipova. Z roku 1612 pochází starobylá vstupní budova do muzea přestavěna v barokním slohu ve které se původně nacházel panský pivovar.
Návštěvní sezóna je každoročně obohacena o tématicky laděné pořady, ve kterých se návštěvník může seznámit s tradičními lidovými řemesly a lidovými zvyky (stavění máje, zarážení hory, dožínky). Poslední červnový víkend jsou zde pořádány programy Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice.